Gerçekleştirdiğimiz Projeler

 

Kuruluşundan bu yana henüz 4 yıl geçmesine rağmen, dünyada ilk olarak koromuz tarafından seslendirilen “CARMİNA BURANA PROJESİ”, bu yıl 3. sünü gerçekleştireceğimiz “ULUSLARASI PİYANO YARIŞMASI”, ve yine İzmir’de bir ilk olan” 1. İZMİR POLİFONİK KOROLAR FESTİVAL”’i gibi önemli sanatsal etkinlikleri büyük özverilerle gerçekleştiren kurumumuz, yine ülkemizde bir ilk olan Çocuk Opera Topluluğunu kurarak bir büyük projeyi daha İzmir’imize ve ülkemize armağan etmiştir.


Akademimiz, 23 Nisan 2003 tarihinde, dünya müzik tarihinin en önemli eserlerinde biri olan Carmina Burana Sahne Kantatını, dünyada ilk kez çocuklar tarafından seslendirilmesini sağlayarak sanat çevrelerinden büyük övgüler almıştır.. 200 çocukla gerçekleşen konser Türkiye Görme Özürlüler Kitaplığı Yararına, Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezinde gerçekleşmiş ve TRT Televizyonu tarafından çekilmiştir.
Kurumumuz amaçları doğrultusunda, ülkemizde amatör çocuk ve gençlere yönelik ilk piyano yarışması olan MOZART AKADEMİ ULUSLARASI PİYANO YARIŞMASI’ nı, 3 yıldır başarıyla sürdürmektedir. Her yıl Haziran ayının ilk haftasında gerçekleşen yarışma ve festivale yurtiçi ve yurt dışından yüzlerce öğrenci katılmakta ve faydalanmaktadır. Bu yıl yarışma 3.kez uluslararası boyutta düzenlenerek şehrimizin ve ülkemizin kültür sanat yaşamına hizmet eden büyük bir organizasyon olmayı başarmıştır.


Mozart Akademi ayrıca, ülkemizde çoksesli müzik ile opera ve balenin zor ve ulaşılmaz sanatlar olmaktan çıkarılarak, bu alanlara çocuklardan başlayarak çok sayıda insanımızın sevgi ve merakını kazandırmak, toplumumuzun bu sanatlara talebini arttırmak ve bu sanatları toplumun tüm kesimlerinin yararına sunmak misyonunu ile gerçekleştirdiği, çocuk operası projesiyle yeni ve önemli bir kültür hizmetini daha hayata geçirmiştir. Bu kapsamda dünyada ilk kez Mozart Akademi tarafından izni alınarak sahnelenen HARRY POTTER Çocuk Operası Dünya Prömiyeri, 16 Mayıs 2015 tarihinde Sabancı Kültür Merkezinde gerçekleştirilmiştir. Bu önemli organizasyon, ülkemizin ilk özel operası olarak ulusal ve uluslararası basında oldukça geniş yer bulmuş, İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi Richard Moore tarafından tebrik ve davet telefonu almış, birçok sanat yazarı tarafından övgü dolu yazılar yazılmıştır. Bu sanat olayı İzmir’in adını İngiltere, Almanya, Fransa ve İtalya basınında başarıyla duyurmuştur.
Bugün; Ülkemizde çoksesli müzik sanatının akademik kurallarla profesyonel performanslarını gerçekleştiren kurumumuz, bu sanatların uluslararası açılımlarını hayata geçirme, tüm dünyada büyük ilgi gören uluslararası festival ve yarışmaların örneklerini Ülkemizde de gerçekleştirme ve uluslararası platformlarda Türkiye’nin adından söz ettiren bir kurum olma yolunda hızla ilerlemektedir.

 

Harry Potter Operası Projesi

Dünya'da bir ilk....

 

Mozart Akademi tarafından izni alınarak sahnelenen HARRY POTTER Çocuk Operası Dünya Prömiyeri, 16 Mayıs 2015 tarihinde İzmir, Sabancı Kültür Merkezinde gerçekleştirilmiştir. Bu önemli organizasyon,  ülkemizin ilk özel operası olarak ulusal ve uluslararası basında oldukça geniş yer bulmuş, İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi Richard Moore tarafından tebrik ve davet telefonu almış, birçok sanat yazarı tarafından övgü dolu yazılar yazılmıştır.  Bu sanat olayı İzmir’in adını İngiltere, Almanya, Fransa ve İtalya basınında başarıyla duyurmuştur.

Gerçekleştirdiğimiz Projeler

 
Kuruluşundan bu yana henüz 4 yıl geçmesine rağmen, dünyada ilk olarak koromuz tarafından seslendirilen “CARMİNA BURANA PROJESİ”, bu yıl 3. sünü gerçekleştireceğimiz “ULUSLARASI PİYANO YARIŞMASI”, ve yine İzmir’de bir ilk olan”

1. İZMİR POLİFONİK KOROLAR FESTİVAL’i gibi önemli sanatsal etkinlikleri büyük özverilerle gerçekleştiren kurumumuz, yine ülkemizde bir ilk olan Çocuk Opera Topluluğunu kurarak bir büyük projeyi daha İzmir’imize ve ülkemize armağan etmiştir.

Akademimiz, 23 Nisan 2003 tarihinde, dünya müzik tarihinin en önemli eserlerinde biri olan Carmina Burana Sahne Kantatını, dünyada ilk kez çocuklar tarafından seslendirilmesini sağlayarak sanat çevrelerinden büyük övgüler almıştır.. 200 çocukla gerçekleşen konser Türkiye Görme Özürlüler Kitaplığı Yararına, Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezinde gerçekleşmiş ve TRT Televizyonu tarafından çekilmiştir.
Kurumumuz amaçları doğrultusunda, ülkemizde amatör çocuk ve gençlere yönelik ilk piyano yarışması olan MOZART AKADEMİ ULUSLARASI PİYANO YARIŞMASI’ nı, 3 yıldır başarıyla sürdürmektedir. Her yıl Haziran ayının ilk haftasında gerçekleşen yarışma ve festivale yurtiçi ve yurt dışından yüzlerce öğrenci katılmakta ve faydalanmaktadır. Bu yıl yarışma 3.kez uluslararası boyutta düzenlenerek şehrimizin ve ülkemizin kültür sanat yaşamına hizmet eden büyük bir organizasyon olmayı başarmıştır.

Mozart Akademi ayrıca, ülkemizde çoksesli müzik ile opera ve balenin zor ve ulaşılmaz sanatlar olmaktan çıkarılarak, bu alanlara çocuklardan başlayarak çok sayıda insanımızın sevgi ve merakını kazandırmak, toplumumuzun bu sanatlara talebini arttırmak ve bu sanatları toplumun tüm kesimlerinin yararına sunmak misyonunu ile gerçekleştirdiği, çocuk operası projesiyle yeni ve önemli bir kültür hizmetini daha hayata geçirmiştir. Bu kapsamda dünyada ilk kez Mozart Akademi tarafından izni alınarak sahnelenen HARRY POTTER Çocuk Operası Dünya Prömiyeri, 16 Mayıs 2015 tarihinde Sabancı Kültür Merkezinde gerçekleştirilmiştir. Bu önemli organizasyon, ülkemizin ilk özel operası olarak ulusal ve uluslararası basında oldukça geniş yer bulmuş, İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi Richard Moore tarafından tebrik ve davet telefonu almış, birçok sanat yazarı tarafından övgü dolu yazılar yazılmıştır. Bu sanat olayı İzmir’in adını İngiltere, Almanya, Fransa ve İtalya basınında başarıyla duyurmuştur.

Bugün; Ülkemizde çoksesli müzik sanatının akademik kurallarla profesyonel performanslarını gerçekleştiren kurumumuz, bu sanatların uluslararası açılımlarını hayata geçirme, tüm dünyada büyük ilgi gören uluslararası festival ve yarışmaların örneklerini Ülkemizde de gerçekleştirme ve uluslararası platformlarda Türkiye’nin adından söz ettiren bir kurum olma yolunda hızla ilerlemektedir.
 

Harry Potter Operası Projesi


Dünya'da bir ilk....


Mozart Akademi tarafından izni alınarak sahnelenen HARRY POTTER Çocuk Operası Dünya Prömiyeri, 16 Mayıs 2015 tarihinde İzmir, Sabancı Kültür Merkezinde gerçekleştirilmiştir. Bu önemli organizasyon,  ülkemizin ilk özel operası olarak ulusal ve uluslararası basında oldukça geniş yer bulmuş, İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi Richard Moore tarafından tebrik ve davet telefonu almış, birçok sanat yazarı tarafından övgü dolu yazılar yazılmıştır.  Bu sanat olayı İzmir’in adını İngiltere, Almanya, Fransa ve İtalya basınında başarıyla duyurmuştur.
Carmina Burana Projesi


Dünya'da bir ilk !


Proje ile; dünyada ve ülkemizde klasik müzik denince akla ilk gelen eserlerden biri olan, CARMİNA BURANA eserinin, tamamının çocuk ve gençlerden oluşan bir koro tarafından dünyada ilk kez seslendirilmesi sağlanmıştır. Tam olarak 200 çocuk ve genç projede görev alarak 55 kişilik bir senfonik orkestra eşliğinde büyüleyici bir konser gerçekleştirmişlerdir. Konser 23 Nisan 2014 tarihinde Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezinde TÜRGÖK (Türkiye Görme Engelliler Vakfı) yararına gerçekleştirilmiş, TRT Televizyonu tarafından çekilmiştir.

Mozart Akademi Uluslararası Piyano Yarışması & Festivali


İzmir'de İlk ve Tek...


2012 yılından itibaren her yıl büyüyerek gerçekleşen Mozart Akademi Uluslararası Piyano Festivali ve Yarışması, bu yıl daha büyük bir katılımcı kitlesini ve farklı ülkelerden katılımcıları ve ustaları bir araya getirerek bir ilke imza atmayı planlıyor. Çağdaş sanatçı adaylarının birbirleriyle etkileşimde bulunabilmelerini ve sanatsal tecrübelerini yaşıtları ile paylaşabilmelerini sağlamayı, gençlerin klasik müziğe ilgi ve sevgilerini arttırabilmeyi, gençlere farklı piyano tekniklerini tanıma fırsatı sağlamayı ve kendilerini ve ülkemizi ulusal ve uluslararası benzer müzik platformlarında temsil edebilmelerini sağlayacak tecrübeler kazandırmayı amaçlayan Piyano Festivali, 5 – 20 yaş arası 150’yi aşkın gence performans sunma imkânı sağlayacak.Das Mozart Oritorium Projesi


Dünyada Bir İlk...


Proje ile, dünyaynın en önemli müzik insanı olan Wolfgan Amadeus MOZART'ın hayatını fantastik bir anlatımla, büyük küçük tüm sanatseverlerin beğenisine sunmak ve bu sayede çocuklar başta olmak üzere çok sesli müziği sevdirmek ve geliştirmeyi hedeflemekteyiz. Ayrıca; dramatik ve ilgi çekici unsurlar taşıyan Mozart'ın yaşam hikayesini anlatırken çocukların hoşuna gidebilecek yönleri ortaya çıkararak, çoksesli klasik müziğe yakınlaşmalarını sağlamak diğer hedeflerimizin arasındadır.

Eser 100 kişilik çocuk korosu, çocuk ve büyük solistler ile senfonik orkestra eşliğinde canlı sesllendirilirken, eşsiz ve büyüleyici müziğin etkisinin yanında yine ülkemizde bir ilk olacak olan 3d animasyon filmin de sağlayacağı etki sayesinde unutulmayacak bir konser etkinliği gerçekleşrtirilmiş olacaktır.

Mozart Akademi İzmir Polifonik Korolar Festivali


İzmir'de İlk ve Tek


Çağdaş toplumlarda, evrensel müzik kültürünün ayrılmaz bir parçası olan çoksesli koro müziği türünün, ülkemizde daha da gelişip yaygınlaşmasını sağlamak ve böylece ulusumuzun evrensel ve ulusal müzik kültürünü ve zevkini geliştirmek olan İzmir Polifonik Korolar Festivali her yıl  Haziran Ayı'nın 2. haftası  Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezinde düzenlenmektedir. Bu yıl 3. sünü düzenlediğimiz fetivalimize tüm yurttan koroların artan ilgisi, festivalimizi her geçen yıl daha da güçlendirirken, bu yıl 70 koronun katıldığı festivalimiz  başarılı ve gelenekselleşmiş bir festival olma yolunda hızla ilerlemektedir.