top of page

HAKKIMIZDA

Küçük yetenekleri akademik eğitimle yoğurarak, başarılı sanatçılar,

sanatseverler ve kültürel düzeyi yüksek bir toplum hedefledik,

bir dahiden esinlenerek . . . 

Mozart Akademi, çok sesli müzik, tiyatro, opera ve bale gibi çağdaş sanat dallarını tanıtmak, yaygınlaştırmak ve sevdirmek amacıyla, ülkemizdeki müzik eğitimini, daha önce denenmemiş yaratıcı projelerle destekleyerek uluslararası standartlara taşımak üzere yola çıkmış bir eğitim ve sanat kurumudur.

Sanat Eğitimi çalışmalarının yanı sıra, başta çocuklar olmak üzere opera, bale gösterileri ile konser etkinlikleri gerçekleştirmek, ulusal ve uluslararası kurslar, seminerler, söyleşiler, açık oturumlar, sempozyumlar, festivaller, şenlikler, yarışmalar, ödüllendirmeler düzenlemek, bu alanlarda ulusal ve uluslararası etkinliklere katılmak, ortak projeler üretmek ve yayın çıkarmak başlıca hedefleri arasındadır.

Amaçlarını gerçekleştirmek üzere İzmir Devlet Opera ve Balesi’nin Opera, Orkestra ve Bale sanatçıları, İzmir Senfoni Orkestrası sanatçıları ile İzmir Devlet Tiyatrosu sanatçılarından oluşan seçkin bir eğitmen kadrosuna sahip olan kurum, çocuklarımızın gelecekte mutlu bireyler olmalarını sağlamak ve hayattaki başarılarını daha yükseğe çıkarmak doğrultusunda Avrupa’daki eşdeğer kurumlar ile aynı standartlarda eğitim programı uygulamaktadır.

WOLFGANG AMADEUS MOZART
216786.jfif
(1756-1791)

KURUCULAR

_MG_1889 (1).JPG
İlhan CİNPİR

1975 yılında İstanbul’da doğdu. 1996 yılında D.E.Ü Devlet Konservatuvarı Sahne Sanatları,Opera Ana Sanat Dalını kazanarak 2001'de  pekiyi dereceyle mezun oldu. Konservatuvar dönemi boyunca İZDOB Solist Sanatçıları Ayşe Tek YENAL (Soprano), Tevfik RODOS (Bas), Elif UÇKAN (Soprano) ile  mezuniyetinin ardından ise İZDOB solist sanatçıları Cengiz SAYIN (Bariton) ve   Fahri ÖNOĞLU (Tenor) ile çalışmalarını sürdürdü.

İzmir’de birçok sanat kurumunda eğitmen ve yönetici olarak görev yapan sanatçı, bu görevleri sırasında çocuklar üzerine hizmet veren birçok sivil toplum kuruluşu ile ortak projelerde yer alarak, gönüllü eğitimler verdi.

2002 yılında İzmir Devlet Tiyatrosunda solist sanatçı olarak, 2003-2010 yılları arasında ise İzmir Devlet Opera ve Balesi kurumunda koro sanatçısı olarak (Tenor) olarak görev yaptı. 2004 yılında Tiyatro, Opera ve Bale Vakfı TOBAV İzmir Şubesinde şan, işitme ve koro eğitmeni olarak başladığı görevi sırasında başarıları üzerine 2006 yılında kurumun müdürlüğüne atandı. 3 yıl eğitmen, 6 yıl eğitmen ve müdür toplam 9 yıl sürdürdüğü görevi sırasında sayısız öğrenciyi müzik okullarının sınavlarına hazırladı ve % 100’ e yakın başarı sağladı. Müdürlüğü sırasında Vakfın sanatsal eğitimler alanında yeni bölümlerin açılması yanında, öğrenci sayısında önemli artış ve eğitim kalitesinin en üst seviyeye gelmesini sağladı. Yine aynı kurumda birçok öğrenciye gönüllü olarak koro ve işitme eğitimleri verdi.

Yaratıcısı ve yürütücüsü olduğu, İzmir Kalkınma Ajansından Hibe almaya hak kazanan; dezavantajlı 70 çocuğu müzik alanında meslek sahibi yapmayı amaçlayan   “Sesime Kulak Verin” adlı projesi İZKA'nın en beğenilen projeleri arasında yer aldı.

2011 tarihinde TOBAV İzmir Şubesi Müdürlüğü görevinden istifa ederek, Opera sanatçısı eşi Fatma CİNPİR ile birlikte MOZART AKADEMİ’ yi kurdu. Kendi sanat kurumu olan Akdemide de  kısa sürede dünya çapında ses getiren bir çok proje ve festivale imza attı. Carmina Burana Projesi, Harry Potter Opera Projesi, Jessy Müzikali, Mozart Akademi İzmir Polifonik Korolar Festivali, Mozart Akademi Uluslararası Piyano Yarışması ve Festivali gibi etkinlikleri başarıyla gerçekleştirdi ve halen sürdürmektedir. Sanatçının Kerem ve Doğa adında iki çocuğu bulunmaktadır..

_MG_1880.JPG
Fatma CİNPİR

1978 yılında İzmir’de doğdu. İlk, lorta ve lise öğrenimini İzmir’de tamamladıktan sonra Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı,nın açtığı sınavı kazanarak,  Sahne Sanatları, Opera Ana Sanat Dalı Şan bölümünde sırasıyla Nurdan Küçükekmekçi, Ayşe Te Yenal ve Müfit Bayraşa’nın öğrencisi oldu. 2001 yılında mezun olduktan sonra birçok kurumda şan, solfej ve işitme  eğitmeni olarak çalıştı. 2002 yılından itibaren Devlet Tiyatroları, Opera ve Balesi Çalışanları Yardımlaşma Vakfı (TOBAV) İzmir Şubesinde Koro şefi ve işitme eğitmeni olarak görev aldı. 2002 yılında başladığı Koro eğitmenliği  görevi, 10 yıl boyunca Tobav’da daha  sonra, İzmir Opera ve Balesi Çocuk Korosunda devam etti. Uzun yıllar Koro eğitmenliği sırasında birçok koro festivaline katıldı ve ödüller aldı. 2004-2012 yılları arasında İzmir Opera ve Balesinde Koro Sanatçısı olarak çalıştı. Bu görevi ve ayrıca yürüttüğü İzdob Çocuk Korosu görevleri  sırasında Kültür Bakanlığı tarafından başarı ödülü aldı.

Tobav ve İzdob Çocuk Korosunu çalıştırdığı sırada Max- Moritz Sahne Kantatı , İncigül Opereti, Carmina Burana Sahne Kantatı Çocuk Korosu Partı, Tosca Operası Çocuk Korosu Partı, La Boheme Operası Çocuk Korosu Partı, Carmen Operası Çocuk Korosu Partı, Yusuf ile Züleyha Operası Çocuk Korosu Partı başta olmak üzere birçok koro eserini hazırladı ve sahneledi. 2012 yılında opera sanatçısı eşi ile birlikte Mozart Akademi Müzik Merkezini kuran sanatçı halen akademiye ait Çocuk ve Gençlik Korolarını çalıştırmaktadır. 

İZDOB Koro Sanatçılığı sırasında görev aldığı eserler: Carmina Burana Sahne Kantatı, La Vida Breve Operası, Çanakkale Oratoryosu, Çanakkale, Çanakkale Oratoryosu, Şehitleri Oratoryosu, Aşk-ı Memnu Operası, İdomeneo Operası, 9. Senfoni , G.Mahler 2. Senfoni, Turandot Operası, Bir Yaz Gecesi Rüyası Balesi, Arşın Mal Alan Opereti, Kamelyalı Kadın Balesi, Kahraman Türk Kadınları Oratoryosu

bottom of page