top of page

GERÇEKLEŞTİRDİĞİMİZ PROJELER

Mozart Akademi; Ülkemizde çoksesli müzik ile opera, bale ve müzikal gibi sahne eserlerinin zor ve ulaşılmaz sanatlar olmaktan çıkarılarak, bu alanlara çocuklar başta olmak üzere çok sayıda insanımızın sevgi ve merakını kazandırmak, toplumumuzun bu sanatlara talebini arttırmak ve bu sanatları toplumun tüm kesimlerinin yararına sunmak amacıyla bir çok projeyi hayata geçirmiştir.

HARRY POTTER OPERASI

Dünya'da bir ilk....

Mozart Akademi tarafından izni alınarak sahnelenen HARRY POTTER Çocuk Operası Dünya Prömiyeri, 16 Mayıs 2015 tarihinde İzmir, Sabancı KültürMerkezinde gerçekleştirilmiştir. Bu önemli organizasyon,  ülkemizin ilk özel operası olarak ulusal ve uluslararası basında oldukça geniş yer bulmuş, İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi Richard Moore tarafından tebrik ve davet telefonu almış, birçok sanat yazarı tarafından övgü dolu yazılar yazılmıştır.  Bu sanat olayı İzmir’in adını İngiltere, Almanya, Fransa ve İtalya basınında başarıyla duyurmuştur.

İZMİR POLİFONİK KORO FEST

                                           İzmir'de İlk ve Tek

Çağdaş toplumlarda, evrensel müzik kültürünün ayrılmaz bir parçası olan çoksesli koro müziği türünün, ülkemizde daha da gelişip yaygınlaşmasını sağlamak ve böylece ulusumuzun evrensel ve ulusal müzik kültürünü ve zevkini geliştirmek olan İzmir Polifonik Korolar Festivali her yıl  Haziran Ayı'nın 2. haftası  Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezinde düzenlenmektedir. Bu yıl 3. sünü düzenlediğimiz fetivalimize tüm yurttan koroların artan ilgisi, festivalimizi her geçen yıl daha da güçlendirirken, bu yıl 70 koronun katıldığı festivalimiz  başarılı ve gelenekselleşmiş bir festival olma yolunda hızla ilerlemektedir.

CARMİNA BURANA PROJESİ

                                    Dünyada Bir İlk...

Proje ile; dünyada ve ülkemizde klasik müzik denince akla ilk gelen eserlerden biri olan, CARMİNA BURANA eserinin, tamamının çocuk ve gençlerden oluşan bir koro tarafından dünyada ilk kez seslendirilmesi sağlanmıştır. Tam olarak 200 çocuk ve genç projede görev alarak 55 kişilik bir senfonik orkestra eşliğinde büyüleyici bir konser gerçekleştirmişlerdir. Konser 23 Nisan 2014 tarihinde Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezinde TÜRGÖK (Türkiye Görme Engelliler Vakfı) yararına gerçekleştirilmiş, TRT Televizyonu tarafından çekilmiştir.

ULUSLARARASI PİYANO FEST

                                             İzmir'de İlk ve Tek

2012 yılından itibaren her yıl büyüyerek gerçekleşen Mozart Akademi Uluslararası Piyano Festivali ve Yarışması, bu yıl daha büyük bir katılımcı kitlesini ve farklı ülkelerden katılımcıları ve ustaları bir araya getirerek bir ilke imza atmayı planlıyor. Çağdaş sanatçı adaylarının birbirleriyle etkileşimde bulunabilmelerini ve sanatsal tecrübelerini yaşıtları ile paylaşabilmelerini sağlamayı, gençlerin klasik müziğe ilgi ve sevgilerini arttırabilmeyi, gençlere farklı piyano tekniklerini tanıma fırsatı sağlamayı ve kendilerini ve ülkemizi ulusal ve uluslararası benzer müzik platformlarında temsil edebilmelerini sağlayacak tecrübeler kazandırmayı amaçlayan Piyano Festivali, 5 – 20 yaş arası 150’yi aşkın gence performans sunma imkânı sağlayacak.

DAS MOZART ORITORIUM

                                    Dünyada Bir İlk...

Proje ile, dünyaynın en önemli müzik insanı olan Wolfgan Amadeus MOZART'ın hayatını fantastik bir anlatımla, büyük küçük tüm sanatseverlerin beğenisine sunmak ve bu sayede çocuklar başta olmak üzere çok sesli müziği sevdirmek ve geliştirmeyi hedeflemekteyiz. Ayrıca; dramatik ve ilgi çekici unsurlar taşıyan Mozart'ın yaşam hikayesini anlatırken çocukların hoşuna gidebilecek yönleri ortaya çıkararak, çoksesli klasik müziğe yakınlaşmalarını sağlamak diğer hedeflerimizin arasındadır.

 

BROADWAY ANNİE MÜZİKAL 

                                       Ülkemizde İlk ve Tek...

Mozart Akademi; Ülkemizde çoksesli müzik ile opera, bale ve müzikal gibi sahne eserlerinin zor ve ulaşılmaz sanatlar olmaktan çıkarılarak, bu alanlara çocuklar başta olmak üzere çok sayıda insanımızın sevgi ve merakını kazandırmak, toplumumuzun bu sanatlara talebini arttırmak ve bu sanatları toplumun tüm kesimlerinin yararına sunmak amacıyla gerçekleştirdiği projelere bir yenisini daha ekliyor. Üstelik bu kez bir Broadway Rüyası olan ve dünyanın en ünlü çocuk müzikalleri arasında yer alan  Annie’ye ev sahipliği yaparak...

bottom of page