CARMİNA BURANA PROJESİ HAKKINDA:

Daha önce yazdığım bütün eserlerimi yırt. Carmina Burana, benim seçkin eserlerimin bir başlangıcı oldu.” (Carl Orff'tan yayımcısına)

 

Carmina Burana; çoğu bölümleri Ortaçağ Latincesi ve bazı bölümleri de Ortaçağ Almancası kullanılarak yazılmış 318 şarkıdan aktarılmış, ortaçağın en büyük ve en tanınmış eserleri arasına giren bir baş yapıttır.

 

Bu projede yer alan çocuklar Profesyonel Koro ile, profesyonel bir orkestra eşliğinde, verecekleri muhteşem konserlerle klasik müziğin tanıtımında ve gelişmesinde çok önemli bir görev başarmış olacaklardır.

 

Proje ile,

 

 • Carmina Burana'nın tamamını çocuklardan oluşan bir koro ile yetişkin profesyonel koronun  ortaklaşa seslendirmesi ile bir ilke imza atmak.  
 • Klasik müziğin en görkemli eseri ile önemli konserler gerçekleştirmek,
 • Carmina Burana ile çocuklara çok sesli müziği sevdirmek ve koro eğitimi gören çocukları özendirerek teşvik etmek amaçlanmaktadır.

 

Proje; klasik müzik denince akla ilk gelen eserlerden biri olan, CARMİNA BURANA eserinin tamamının, çocuklardan oluşan bir koro ile profesyonel yetişkin koro tarafından dünyada ilk kez ortaklaşa seslendirilmesidir. Bu eserin seçilmesinin birkaç nedeni bulunmaktadır. Bunlar;

 

 • Bugüne kadar birçok filmde ve reklam filminde kullanılmış bir baş yapıt olan eserin, çok görkemli bölümlerinin yanı sıra, çok yalın, sevecen lirik pasajları ve algılaması basit müziklerinden dolayı çocuk sesine ve beğenisine uygun oluşu,
 • Klasik müziğe ilgisi olmasa dahi, herkes tarafından tanınması ve çok sevilmesi;
 • Çocukların söylemekten ve dinlemekten çok hoşlandıkları bir eser olması ve çocuk beğenisine uymasıdır.


Başvuru ve Seçme Koşulları:


 1. Carmina Burana Korosu 8-14 yaş arası çocuk ve gençler için  başvuruya açıktır ve  sadece İzmir ilinde olup her hafta yapılacak çalışmalara düzenli olarak katılabilecek öğrenciler başvurabilirler.
 2. Carmina Burana korosunda yer almak isteyenler en geç  6 Kasım 2018 tarihine kadar  arayarak ya da aşağıdaki kayıt formunu doldurarak  başvuruda bulunabilirler.
 3. Seçmelerde, öğrencinin iyi bir müzik kulağına ve sağlıklı bir ses yapısına sahip olmasına,  dikkat edilecektir.
 4. Aday kişinin müziksel ve ses kullanabilme yeteneğini ölçmek üzere  daha önceden bildiği  herhangi bir şarkıyı  seslendirmesi istenecektir.
 5. Seçmelere başvuruda bulunanların   hazır bulunmaları  gereken gün ve saat,  mail yoluyla ve web sitemizden bildirilecektir.
 6. Konser 50 kişilik bir Senfonik Orkestra eşliğinde Üç Opera Solisti ve Profesyonel Koro ile birlikte seslendirilecektir.  Konser 2019 Mayıs veya Haziran ayı içerisinde gerçekleştirilecektir.
 7. Konseri gerçekleştirecek Çocuk Korosu;   Mozart Akademi Çocuk Korosu ile  , Aydın Bahçeşehir ve Kayseri Bahçeşehir Kolejleri çocuk korolarının birleşimiyle oluşacaktır. Projede yer alacak profesyonel koro ise Mozart Akademi Çoksesli Korosu olacaktır. 
 8. Konser İzmir ya da Aydın ili sınırları içerisinde  gerçekleşecektir.  Bu karara öğrenci ve ailesinin itiraz etme hakkı bulunmamaktadır.
 9. Seçmeler sonucunda Carmina Burana eserini seslendirmeye  hak kazanan öğrenciler  koro eğitimine  tabi olacaklardır.
 10. Eğitimler 2018 Kasım ayında başlayacak, 2019 Haziran  ayına kadar sürecektir. Çalışmalar Cuma akşamları saat 18:30 - 20:30 saatleri arasında Mozart Akademi Alsancak Merkezinde olacaktır.
 11. Müzikale seçilmiş öğrenciler, olağanüstü durumlar dışında, eğitimlere ve konsere  katılmak zorundadırlar. Eğitimlerde belirli bir devamsızlık sınırını aşan öğrenciler, konserde görev alma haklarını kaybederler.


Hukuki ve Maddi Koşulları:


 1. Değerlendirme  sonuçları Mozart Akademi Koro eğitmenleri tarafından yapılacaktır, karara itiraz  edilemez.
 2. Kabul edilen öğrenci ailesi ve Mozart Akademi arasında bir sözleşme hazırlanacak ve  karşılıklı imzalanacaktır.
 3. Seçmeler, eğitimler ve temsil dönemini kapsayan sürede projede yer alan çocuk sanatçının fotoğraf ve video görüntülerinin  tanıtım amacıyla kullanılmak üzere  gereken yayın hakkı yapımcı olan Mozart Akademiye aittir, başkaları tarafından izin alınmadan kullanılamaz ve yayınlanamaz.
 4. Kostüm ve aksesuvarlar tarafımızca tasarlanıp diktirilecektir. Daha sonra belli olacak olan  kostüm  maliyetleri öğrenciye aittir.
 5. Carmina Burana eserinde  görev alan öğrencinin tüm eğitimler için kurumumuza ödeyeceği yıllık tutar 2500  + KDV  dir.   Ödenecek bu tutar 2018 - 2019  yılı eğitim dönemini kapsar, eşin olarak alınır. ( Kredi kartına taksit seçeneği vardır. )