logo

Hakkımızda

Hakkımızda

Mozart Akademi, çok sesli müzik, tiyatro, opera ve bale gibi çağdaş sanat dallarını tanıtmak, yaygınlaştırmak ve sevdirmek amacıyla, ülkemizdeki müzik eğitimini, daha önce denenmemiş yaratıcı projelerle destekleyerek uluslararası standartlara taşımak üzere yola çıkmış bir eğitim ve sanat kurumudur.

Sanat Eğitimi çalışmalarının yanı sıra, başta çocuklar olmak üzere opera, bale gösterileri ile konser etkinlikleri gerçekleştirmek, ulusal ve uluslararası kurslar, seminerler, söyleşiler, açık oturumlar, sempozyumlar, festivaller, şenlikler, yarışmalar, ödüllendirmeler düzenlemek, bu alanlarda ulusal ve uluslararası etkinliklere katılmak, ortak projeler üretmek ve yayın çıkarmak başlıca hedefleri arasındadır.

Amaçlarını gerçekleştirmek üzere İzmir Devlet Opera ve Balesi’nin Opera, Orkestra ve Bale sanatçıları, İzmir Senfoni Orkestrası sanatçıları ile İzmir Devlet Tiyatrosu sanatçılarından oluşan seçkin bir eğitmen kadrosuna sahip olan kurum, çocuklarımızın gelecekte mutlu bireyler olmalarını sağlamak ve hayattaki başarılarını daha yükseğe çıkarmak doğrultusunda Avrupa’daki eşdeğer kurumlar ile aynı standartlarda eğitim programı uygulamaktadır.

Hedefler

Sanatın ve sanat eğitiminin öneminin giderek anlaşıldığı günümüzde, farklı çizgimiz, bilinçli ve kaliteli eğitim anlayışımızla kentimizin önde gelen sanat ve eğitim kurumu olmayı hedefledik. Bu hedefin gerçekleşmesinin, sadece çocuklara eğitim vererek değil, sanatı hayatlarının bir parçası haline getirerek mümkün olabileceğini düşünüyoruz.
 • Alanında en iyi eğitmenler ile birlikte, Mozart Akademi farkını ve çizgisini en iyi şekilde tanıtmak, kentimizin önde gelen sanat kurumlarından biri olmak,
 • Senfonik orkestra kültürünü yerleştirmek ve öğrencilerden oluşan kalıcı bir senfonik orkestra kurmak,
 • Sanat için sanat eserleri üretmek ve sahnelemek,
 • Daha önce denenmemiş yaratıcı projeler ile sanatı toplumun her katmanına yayabilmek,
 • Ulusal ve uluslararası festivallere, yarışmalara katılarak, öğrencilerimizin kültürlerarası diyaloglarının gelişmesine yardımcı olmak,

Gerçekleştirdiği Projeler

Kuruluşundan bu yana henüz 4 yıl geçmesine rağmen, dünyada ilk olarak koromuz tarafından seslendirilen “CARMİNA BURANA PROJESİ”, bu yıl 3. sünü gerçekleştireceğimiz “ULUSLARASI PİYANO YARIŞMASI”, ve yine İzmir’de bir ilk olan” 1. İZMİR POLİFONİK KOROLAR FESTİVAL”’i gibi önemli sanatsal etkinlikleri büyük özverilerle gerçekleştiren kurumumuz, yine ülkemizde bir ilk olan Çocuk Opera Topluluğunu kurarak bir büyük projeyi daha İzmir’imize ve ülkemize armağan etmiştir.
Akademimiz, 23 Nisan 2003 tarihinde, dünya müzik tarihinin en önemli eserlerinde biri olan Carmina Burana Sahne Kantatını, dünyada ilk kez çocuklar tarafından seslendirilmesini sağlayarak sanat çevrelerinden büyük övgüler almıştır.. 200 çocukla gerçekleşen konser Türkiye Görme Özürlüler Kitaplığı Yararına, Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezinde gerçekleşmiş ve TRT Televizyonu tarafından çekilmiştir.
Kurumumuz amaçları doğrultusunda, ülkemizde amatör çocuk ve gençlere yönelik ilk piyano yarışması olan MOZART AKADEMİ ULUSLARASI PİYANO YARIŞMASI’ nı, 3 yıldır başarıyla sürdürmektedir. Her yıl Haziran ayının ilk haftasında gerçekleşen yarışma ve festivale yurtiçi ve yurt dışından yüzlerce öğrenci katılmakta ve faydalanmaktadır. Bu yıl yarışma 3.kez uluslararası boyutta düzenlenerek şehrimizin ve ülkemizin kültür sanat yaşamına hizmet eden büyük bir organizasyon olmayı başarmıştır.
Mozart Akademi ayrıca, ülkemizde çoksesli müzik ile opera ve balenin zor ve ulaşılmaz sanatlar olmaktan çıkarılarak, bu alanlara çocuklardan başlayarak çok sayıda insanımızın sevgi ve merakını kazandırmak, toplumumuzun bu sanatlara talebini arttırmak ve bu sanatları toplumun tüm kesimlerinin yararına sunmak misyonunu ile gerçekleştirdiği, çocuk operası projesiyle yeni ve önemli bir kültür hizmetini daha hayata geçirmiştir. Bu kapsamda dünyada ilk kez Mozart Akademi tarafından izni alınarak sahnelenen HARRY POTTER Çocuk Operası Dünya Prömiyeri, 16 Mayıs 2015 tarihinde Sabancı Kültür Merkezinde gerçekleştirilmiştir. Bu önemli organizasyon, ülkemizin ilk özel operası olarak ulusal ve uluslararası basında oldukça geniş yer bulmuş, İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi Richard Moore tarafından tebrik ve davet telefonu almış, birçok sanat yazarı tarafından övgü dolu yazılar yazılmıştır. Bu sanat olayı İzmir’in adını İngiltere, Almanya, Fransa ve İtalya basınında başarıyla duyurmuştur.
Bugün; Ülkemizde çoksesli müzik sanatının akademik kurallarla profesyonel performanslarını gerçekleştiren kurumumuz, bu sanatların uluslararası açılımlarını hayata geçirme, tüm dünyada büyük ilgi gören uluslararası festival ve yarışmaların örneklerini Ülkemizde de gerçekleştirme ve uluslararası platformlarda Türkiye’nin adından söz ettiren bir kurum olma yolunda hızla ilerlemektedir.
MOZART AKADEMİ ÇOKSESLİ KOROSU:
Mozart Akademi Çocuk ve Gençlik Koroları; evrensel müzik kültürünün ayrılmaz bir parçası olan çoksesli koro müziği türünün, ülkemizde daha da gelişip yaygınlaşmasını sağlamak, bu alanda eğitim gören çocuklara sevdirmek ve özendirerek teşvik etmek amacıyla kurulmuştur. Bu amaçlarla kurulan ve 3 yıl içerisindeki hızlı bir yükseliş gösteren koro, verdiği konserle birçok kesimden övgü almayı başarmıştır. Bu başarı, uluslararası televizyonların dahi dikkatini çekmiş, Japon Kanalı NHK WORLD ve ünlü Japon Sanatçı M-Jay, şehrimizi ziyaret ederek koro ile bir röportaj gerçekleştirmiş ve yayınlamıştır. Koro ayrıca,2013 yılı projesi olarak, Carmina Burana eserinin ilk kez bir çocuk korosu tarafından seslendirilişini gerçekleştirmiş, 23 Nisan 2014’te Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi,nde verilen konser ile büyük beğeni toplamıştır.Koro, uzun yıllar Opera Çocuk Korosunun de şefliğini yapmış Opera Sanatçısı Fatma Cinpir ile çalıştırılmalarına devam etmektedir.
Koronun gerçekleştirdiği konserler:

 • 03/02/2012 Orkestra Allegra ile Konak AKM’de,
 • 06/05/2012 Tevfik Fikret Okulu Bahar Şenliği’nde,
 • 21/01/2013 Martı Kolej’inde,
 • 14/06/2012 Fransız Kültür Merkezi’nde
 • 16/06/2012 Tepekule İş Merkezi’nde
 • 09/06/2013 E.Ü A.K.M Adnan Saygun Sahnesinde,
 • 09/06/2013 İZDOB Elhamra Sahnesinde,
 • 23/04/2014 Carmina Burana 23 Nisan Özel Konseri, AASSM’de
 • 30/05/204 İzmir Senfoni Orkestrası ile Carmina Burana Çocuk Partı, Efes Antik Tiyatro,
 • 16-17/06/15 Harry Potter Operası Dünya Prömiyeri.
 • 20/07/15 Mozart Akademi 1.İzmir Polifonik Korolar Festivali Açılış Konseri
 • 21/07/15 Mozart Akademi 1.İzmir Polifonik Korolar Festivali Gençlik Korosu Konseri

Kurucu

1975 yılında İstanbul’da doğdu. D.E.Ü Devlet Konservatuvarı Sahne Sanatları,Opera Ana Sanat Dalından pekiyi dereceyle mezun oldu. Konservatuvar dönemi boyunca İZDOB Solist Sanatçıları Ayşe Tek YENAL (Soprano), Tevfik RODOS (Bas), Elif UÇKAN (Soprano) ile çalıştı. Mezuniyetinin ardından İZDOB solist sanatçısı Cengiz SAYIN (Bariton) ile çalışan sanatçı, şan çalışmalarını Fahri ÖNOĞLU (Tenor) ile sürdürmektedir.

İzmir’de birçok sanat kurumunda eğitmen ve yönetici olarak görev yapan sanatçı, bu görevleri sırasında çocuklar üzerine hizmet veren birçok sivil toplum kuruluşu ile ortak projelerde yer alarak, gönüllü eğitmenlik de yapmıştır

2002 yılında İzmir Devlet Tiyatrosunda solist sanatçı olarak, 2003-2010 yılları arasında ise İzmir Devlet Opera ve Balesi kurumunda koro sanatçısı olarak (Tenor) olarak görev yaptı. 2004 yılında Tiyatro, Opera ve Bale Vakfı TOBAV İzmir Şubesinde şan, işitme ve koro eğitmeni olarak başladığı görevi sırasında başarıları üzerine 2006 yılında kurumun müdürlüğüne atandı. 3 yıl eğitmen, 6 yıl eğitmen ve müdür toplam 9 yıl sürdürdüğü görevi sırasında sayısız öğrenciyi müzik okullarının sınavlarına hazırladı ve % 100’ e yakın başarı sağladı. Müdürlüğü sırasında Vakfın sanatsal eğitimler alanında yeni bölümlerin açılması yanında, öğrenci sayısında önemli artış ve eğitim kalitesinin en üst seviyeye gelmesini sağladı. Yine aynı kurumda birçok öğrenciye gönüllü olarak koro ve işitme eğitimleri verdi.

İzmir Kalkınma Ajansından Hibe almaya hak kazanan; dezavantajlı 70 çocuğu müzik alanında meslek sahibi yapmayı amaçlayan ve vakfın gelmiş geçmiş en önemli projesi olarak görülen, “Sesime Kulak Verin” adlı projesinin yaratıcısı ve hazırlayıcısı olan sanatçı, aynı zamanda projenin koordinatör yardımcılığını üstlendi.

2011 tarihinde TOBAV İzmir Şubesi Müdürlüğü görevinden istifa ederek, Opera sanatçısı eşi Fatma CİNPİR ile birlikte MOZART AKADEMİ’ yi kurdu. Sanatçının Kerem ve Doğa adında iki çocuğu bulunmaktadır..

Web Tasarım